81 İle Ulaşma Hedefi Koydu

Yaklaşık dört yıl önce kurulan Chef Börek, böreği her öğün yenilebilir bir lezzet haline getirme hedefiyle yola çıktı. 2021 yılında birçok ilden talep alan şirket, yayılmayı hedeflediği her ilde en az bir şube açtı. ChefBörek Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Kaya, “2022 için en heyecan duyduğumuz hedefimiz, 81 ilde ChefBörek severlerin yanında olmak” diyor.

Chef Börek’in mevcut durumda 85 şubesi var. Markanın 2022 hedefi 100 şube sayısını yakalamak. Franchise giriş bedeli ve royalty ücreti alınmıyor. Marka enflasyon sorununa karşı şubeleri desteklerini söyleyen Muharrem Kaya, “Olabildiğince ürünlerimizin fabrika çıkışı fiyatlarını yıl içinde kritik seviyeleri aşmadıkça değiştirmekten kaçınıyoruz.

Hammadde tedarikinde de tedarikçilerimize aynı politikayı izlemeleri için baskı yapıyoruz” diyor. Kurdaki dalgalanmalara karşı farklı senaryolar üzerinde çalışılıyor.

Her durum farklı bir senaryo oluşsa da işletmenin durumuna göre hareket ettiklerini söyleyen Kaya sözlerine şu şekilde devam ediyor: “Çünkü onlar bizim sadece franchiselarımız değil, Chef Börek ailemizin birer parçaları.” Şirket, tüm süreçlerini dijital ortama taşıdı.

Bu konuda çalışmalar devam ediyor. Kaya, “Müşterilerimiz ile olan faaliyetlerimizde de en kısa sürede internet ortamına açılmayı hedefliyoruz. Altyapımız hazır, yalnızca birkaç düzenleme kaldı” diyor.

Chef Börek yurtdışında büyüyen şirketlerden biri. Şirketin şu anda yurtdışında hepsi Azerbaycan’da olmak üzere toplam beş adet şubesi var. Almanya, Rusya, Ukrayna, Hollanda, Türkmenistan, Nahçıvan ve Kazakistan lokasyonlarında çalışmalar başladı. Önümüzdeki dönemde bu ülkelerde toplamda 20 şubeye ulaşılması hedefleniyor.

https://www.ekonomist.com.tr/kapak-konusu/franchise-veren-sirketler-girisimci-arayan-38-sirket.html