Adana’nın Börek Çeşitleri ile Tanışın

Son birkaç yıldır hayatımızda Adana böreği diye bir gerçek var. Diğer böreklerden farkı ise bildiğimiz böreklik yufkadan değil, baklava yufkasından yapılıyor olması. İçindeki peynir kombinasyonu her yöreye göre değişkenlik gösterebiliyor. Zaten içinde peynir dışında çeşitli iç harçları ile de sunulmaya başlandı. Herkes Adana böreği diyor ama o bizim için “uzayan börek”. Çünkü biz işin içine biraz Chef’lik katıyoruz ve oluşturduğumuz peynir kombinasyonuyla uzadıkça uzayan bir börek sunmuş oluyoruz sizlere. Menümüz sadece uzayan börekle sınır değil elbette. Hazırsanız, Adana sokaklarından menümüze eklenen bu leziz böreklerle tanıştıracağız sizleri.

1. Adana Böreği: Nam-ı Diğer Üç Peynirli Uzayan Börek

En kalitelisinden üç yöresel peyniri buluşturduğumuz üç peynirli uzayan börek, Chef’in spesiyallerinden biri. Her bir çatalda uzadıkça uzayan, lezzetiyle midelerde havai fişekler patlatan bu börek, bildiğimiz Adana böreklerinden biraz daha farklı. Sırrı tabi ki ustalarımızda saklı. Söyleyebileceğimiz tek şey baklava yufkasını incecik açıyor ve içine konulan peynirleri gerçekten çok özenle seçiyoruz. Bu reçeteyi oluşturana kadar pek çok peynir kombinasyonunu denedik ve sonunda uzayan böreğin gizli reçetesini ortaya çıkartmayı başardık. Anlatılmaz, gelip denemeniz lazım.

2. Adana Böreği Gibi Değil: Kıymalı Kaşarlı Börek

Geleneksel lezzetlerden vazgeçemeyenler için en leziz seçeneklerden biri olan kıymalı kaşarlı böreği, baklava yufkasıyla buluşturup ortaya yeni nesil bir lezzet çıkarttık diyebiliriz. Özel harç sosuyla harmanlanan kıymalı kaşarlı böreği daha da üst seviyeye taşımak istediğinizde, üzerine hazırladığımız cheddar sosu dökerek bunu yapabilmeniz mümkün. Bir börekte sınırları ne kadar zorlayabiliyorsak o kadar zorluyoruz gördüğünüz gibi. Çünkü biz sıradan olanla ilgilenmiyoruz, biz geleneksel lezzetleri olağanüstü bir hale getirmeye seviyoruz.

3. Ispanaklı Kaşarlı Börek

Adana böreğini ıspanak ile hayal edememiş olabilirsiniz. Sonuçta Adana deyince akla daha farklı şeyler geliyor yani siz de haklısınız. Ama bir düşünün, hiç ıspanak sevmeyenlerin bile ıspanaklı kaşarlı gözleme yediğine şahit olmuşsunuzdur. Neden? Çünkü ortada anne eli değmiş hissi veren bir lezzet var. İşte bizim ıspanaklı kaşarlı böreğimiz de sizi çocukluğunuza götürecek cinsten. Yalnız tek bir farkla; baklava yufkası. Hazırından değil tabi ki, el açması. Çıtır çıtır üst katman ve arasında ıspanak ve kaşarla bütünleşmiş bir börek harcı. Yenmez mi, hem de nasıl yenir!

4. Pastırmalı Kaşarlı Börek

Eğri oturup doğru konuşalım. Pastırmayı sevmeyen kişi sayısı bir elin parmağını geçmez. E işin içinde bir de Adana böreği var diyoruz, artık gerisini siz düşünün. Sakın paçanga ile karıştırmayın, o hiç kimselere benzemez. Pastırmanın belki de en güzel hali bizim el açması baklava yufkalarımızın arasında gizli. İster kahvaltı ister öğün niyetine tercih edebileceğiniz bu güzide lezzeti yanında sıcacık bir bardak çayla birlikte yemek dünyalara bedel. En kısa zamanda gelip denenmesi gerekenler arasında yerini alsın bizce.

En lezzetli paylaşımlar için bizi Instagram’dan takip edin!