Balkanların Enfes Börek Çeşitleri ile Tanışın

Balkan börekleri herkes tarafından seviliyor! Balkanlar deyince aklınıza soğuk hava dalgaları gelebilir. Bizim için ise Balkanlar demek sıcacık, çıtır çıtır börekler demek. Birçoğunuz biliyordur, Balkan mutfağında Balkanların enfes börekleri oldukça önemli bir yer tutuyor. Her bir coğrafyasının kendine has bir börek tarifi var. Üstelik her birinde bol emek ve zaman var. Belki de o yüzden bu kadar özel. Chef’in mutfağında da hatırı sayılır bir yeri var Balkan böreklerinin. Öyle börekler ki bunlar, her lokmasında anne eli saklı. Her zaman olduğu gibi işin sırrı yine hamurda. Kısacası Balkanlar, bize gönderdiği soğuk hava dalgalarından çok daha fazlası. 🙂

Şimdi hazırsanız Chef’in spesiyali olan Balkan lezzetleriyle tanıştıracağız sizleri…

1. Balkan Börekleri: Kıymalı Boşnak Mantı Böreği

Yılların eskitemediği bir lezzet o. Boşnak böreği ile karıştırmamak lazım çünkü mantı olan versiyonun yapımı biraz daha zahmetli. Bildiğimiz Boşnak böreğinden farklı olarak kıymalı Boşnak mantı böreğinin yufkası daha ince açılıyor. Ayrıca şekil itibarıyla de mantıyı andırıyor zaten. İçerisindeki kıymalı harç bu coğrafyaya bir kez daha minnet duyduracak cinsten. Boşnaklar için zaten bu bir börek değil, mantı. Ama Türk mutfağındaki literatüre bu şekilde girmiş. Genellikle pek sade tercih edildiğini söyleyemeyiz. Yoğurtlu tereyağlı sos ile sanki gerçekten bambaşka bir börek, bambaşka bir mantı deneyimi yaşıyorsunuz. Açıkçası bizim de menümüzde gurur tablosu olarak yaşattığımız lezzetlerden biri olur kendisi.

2. Balkan Börekleri: Ispanaklı Boşnak Böreği

Şimdi bu böreği yediğiniz zaman ilk merak edeceğiniz şey “bu yufkanın içinde ne var ki bu kadar çıtır çıtır oluyor”. Bir kısmınız da ıspanak sevmediğini iddia ederek, bu böreği es geçecektir muhtemelen. İşte bu bizim için 9 kusurlu hareketten biri olur, onu söyleyelim. En ıspanak sevmeyeni bile lezzeti ile kendinden geçirir. O kadar kıyır kıyır bir börek ki, aldığınız her kalorinin hakkını sonuna kadar veriyor. Oldukça özel bir iç harcı var. Ispanaklı kol böreği sevenler zaten bu böreğe bayılır da, sevmeyenlerin de mutlaka bir şans vermesi gerektiğine inanıyoruz. Biz yancı olarak da buz gibi bir ayran öneriyoruz.

İlginizi Çekebilir: Adana’nın Börek Çeşitleri ile Tanışın

3. Patatesli Boşnak Böreği

Oldukça sıradan bir patatesin nasıl böyle bir şeye dönüştüğüne inanın bizim de aklımız almıyor. Zaten hamurla birleşince aşırı lezzetli olan şeylerden biri patates. Uyumun müthişliğini bir kenara bırakalım, üzerine bir de zar gibi elle açılmış muhteşem Boşnak yufkasıyla birleşince damakta bambaşka izler bırakıyor.

Her şey ne kadar da standart görünüyor değil mi? Halbuki işin mutfağında harcanan emek zaten bu börekleri bu kadar lezzetli kılıyor. Siz ne düşünüyorsunuz bilemiyoruz ama biz ChefBörek olarak emek sarf ettiğimiz her bir un zerreciğine karşı bile güçlü duygular besliyoruz. Zaten o yüzden sizi sadece bir öğün değil, her öğün ChefBörek’e davet ediyoruz.

Tüm dünya börekleri için bizi Instagram’dan takip edebilirsiniz.