Bayilik Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 7 Temel Nokta

Girişimcilik dünyası, oldukça heyecan verici bir ekosistemin içinde dönüyor. Bir iş fikriniz varsa ve bu dünyanın içinde yer almak istiyorsanız da en çok tercih edilen modellerden biri olan bayilik almayı düşünebilirsiniz. Hatta burada olduğunuza göre belki de düşünüyorsunuz da. O zaman size hemen şunu söyleyelim, bu işe girmeden önce dikkat etmeniz gereken birkaç temel nokta bulunuyor. Tabi ki bayilik şartları, bayilik koşulları neler bunları bilmeniz lazım. Keşke her şey sermaye vermekle bitseydi ama aslında her şey sermaye vermekle başlıyor. Tüm bunlar bayilik şartları için de temel noktalar. Siz kararlıysanız, biz de size bayilik alırken dikkat etmeniz gereken konuları anlatmaya hazırız o halde, buyurunuz…

1 – Bayilik Şartları ve Firmanın Altyapısından Emin Olun

Girdiğiniz bayilik sektörü hangisi olursa olsun, hem operasyonel hem de lojistik olarak desteğe ihtiyacınız olacak. Dolayısıyla bayilik aldığınız firmanın gerekli altyapıya sahip ve size operasyonel desteği verebilecek büyüklükte olduğundan emin olmalısınız. Bayilik aldığınız firmanın size ürün ya da hizmetleri zamanında ve talep ettiğiniz şekilde ulaştırması gerekiyor. Özellikle tedarikli bir modelde çalışıyorsanız bu aşırı önemli. Dolayısıyla firmanın hangi teknolojik altyapıyı kullandığını mutlaka öğrenin ve süreçlerinizin kesintisiz işleyeceğinden emin olun. Aksi takdirde süreçlerinizde aksamalar, ürün ve hizmetlerinizde eksiklikler olur. Akabinde prestijiniz sarsılır ve müşterilerinizi kaybedersiniz.

2 – Bayilik Şartları, Hak ve Sorumluluklarınızı İyi Bilin

Bayilik şartları ve bayilik koşulları içeren sözleşmede, sizin hak ve sorumluluklarınız neler olacak, işin hangi alanlarında yetkin olacaksınız, bunların açıkça belirtilmiş olduğundan emin olun. Siz bir şeyler için imza attığınızda her şey çok geç olabilir ve bir bakmışsınız hiç tahmin etmediğiniz şeyler oluyor. Bu da işinizi olumsuz yönde etkileyecektir.

3 – Firmanın Finansal Durumunu İnceleyin

Sözleşmeye imza atmadan önce bayilik firmasının hem şimdiki yeterliliğini hem de finansal geçmişini mutlaka incelemenizi tavsiye ediyoruz. Geçmişini araştırın çünkü henüz yeni bir firma ise bir bilinmezliğe doğru yol alıyor olabilirsiniz. Sektörde isim yapmış ve söz sahibi firmalar bu anlamda daha güvenilir oluyor tabi.

4 – Bayilik Şartları ve Sistemin İşleyişini Sorgulayın

Bayilik alacağınız firmanın sisteminin işleyişi hakkında detaylı bilgi edinmeyi ihmal etmeyin. Mesela yeterli eğitim veriliyor mu, kesintisiz destek var mı gibi tüm bu işleyişi sorgulayın. Ayrıca kendi bayileriyle iletişimi nasıl, iyi ilişkileri var mı bunları da mutlaka araştırın ve gözlemleyin.

5 – Pazarlama Faaliyetleri

Bayilik alacağınız firmanın pazarlama faaliyetleri yürütüp yürütmediğine mutlaka bakın. Nasıl ve hangi kanallar aracılığı ile ürün ya da hizmetlerini pazarlıyor? Şunu unutmayın ki, bir bayilik firması her şeyden önce kendi ürün ya da hizmetini zaten satmaya çalışıyor olmalı. Böyle olduğu zaman insanların bu ürün ve hizmetlere tepkilerini ölçmeniz de kolay olur.

6 – Marka Bilinirliği

Marka bilinirliği yüksek bir bayilik almanın size sunacağı çok sayıda avantajı var. Her şeyden önce güvenilir olduğunu bilir ve insanların bu marka hakkında ne düşündüklerini de az çok tahmin edebilirsiniz. Nasıl bir tüketici grubuna hitap edeceğinizi önceden anlamanıza da yardımcı olur bu durum. Ayrıca marka bilinirliği yüksek bir bayilik, size gireceğiniz pazar hakkında da doğrudan fikir verir.

7 – Sözleşmeyi Baştan Sona Okumayı İhmal Etmeyin

Yani aslında bu hem herkes tarafından bilinen hem de hatırlatılması gereken elzem bir konu. Sonuçta bu bir ticari anlaşma ve belli ölçekte bir birikiminizi ortaya koyuyorsunuz. Bu nedenle sözleşmeyi imzalamadan önce sözleşmeyi baştan sona okuyun, sözleşmede yer almayan ama eklenmesini istediğiniz maddeleri mutlaka ekletin. Sözlü güvenceye girmeyin, açık çek, senet vb. kabul etmeyin. Sözleşmede, her iki tarafın da sorumluluklarının ve yetki alanlarının açıkça tanımlanmış olduğundan emin olun. Unutmayın ki bir ticari faaliyet içine giriyorsunuz. Dolayısıyla bu faaliyetin her iki taraf için de fayda sağlayabiliyor olması oldukça önemli.

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.