Bayilik Nedir? Bayilik Modeli ile İlerlemenin Girişimciye Avantajları Nelerdir?

Bayilik avantajları nelerdir? Kendi işini kurma hayali olanlar için oldukça avantajlı bir modelden bahsetmek istiyoruz; bayilik ve bayilik avantajları. Bu iş modelini ve yatırım alanını diğerlerinden ayıran ve oldukça da avantajlı kılan birkaç nokta var. Özellikle bu model ile ilerlemeye karar verecek olan girişimcilerin sahip olacağı bazı avantajlar bulunuyor. Bayilik sistemi avantajlarının bir girişimciye hayallerini gerçekleştirmek için yeterli olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bayilik avantajları ve bayilik sistemine geçmeden önce bayilik nedir onu bir açıklığa kavuşturalım.

Bayilik Nedir?

Bayilik kısaca var olan bir markanın ürün ve hizmetlerini pazarlamanızı sağlayan bir iş modelidir. Tabi bunu yaparken söz konusu markanın çizdiği belli kurallar çerçevesinde hareket ediyor ve öncesinde de bir bayilik sözleşmesi imzalıyorsunuz.

Bayilik Sistemi Nasıl İşliyor?

Aslında sistem oldukça basit işliyor. Bu sistemin içine dahil olmuş bir marka, farklı firmalara ya da şahıslara bayilik vererek kendi ürün ve hizmetlerinin daha çok noktaya ulaşmasını sağlıyor. Girişimciler ise sektör ve markaya karar verdikten sonra firmadan bayilik talebinde bulunarak görüşmelere başlıyor.  Anlaşmanın akabinde sözleşmeye imza atıyorlar.

Bayilik Avantajları Nelerdir?

Anahtar Teslim İşetme: Ürün tedariği ya da üretimi gibi uzun süreçlere girmiyorsunuz. Yani sıfırdan bir iş kurmanın zahmetinin büyük bir çoğunluğu bayilik sisteminde bulunmuyor.

Kanıtlanmış Sistem: Girişimciler, her şeyden önce bayilik sisteminde başarısı kanıtlanmış ve marka bilinirliği oturmuş bir firma ile sektöre giriş yapmış olurlar. Bu da daha az risk altına girmek demek. Ayrıca marka tescili, markalaşma gibi süreçlerden geçmeden direkt satış kısmına başlayabiliyorsunuz.

Finansman Avantajı: Bankalardan finansman sağlamanız daha kolay olur. Çünkü bayiliklerin geçmiş performansları kanıtlanmıştır. Ayrıca bazı bayilik sistemlerinde kurum içi finansman desteği de sağlanıyor.

Pazarlama: Pazarlama faaliyetleri genellikle bayilik veren firmalar tarafından yapıldığı için sizin endişe etmenize gerek kalmıyor. Pazarlama faaliyetlerini yürütürken size iletilen taslak üzerinen ilerlemeniz mümkün.

Franchise fırsatlarımızla ilgili en güncel paylaşımlardan haberdar olmak için bizi Instagram’dan takip edin.