Ekonomist Dergisi “Franchise 100-Özel Sayı” konuğu olduk!

ChefBörek Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Kaya, Ekonomist Dergisi ile olan görüşmesinde 2022 planlarından bahsetti!

“2022’de agresif büyüyecek”

Börek Restaurant & Cafe konseptini hayata geçiren ChefBörek, 2022 yılına agresif büyüme hedefleriyle giriyor. 78 şubeyle hizmet veren şirket, 2022 sonunda 170 şubeye ulaşmayı hedefliyor. Çoğu firmanın aksine ChefBörek, franchise giriş bedeli ve royalty almıyor. Şubelerin lokasyon ve giderlere bağlı olarak 60 bin TL ile 150 bin TL aralığında aylık ciro elde etmesi bekleniyor.

 

ChefBörek Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Kaya, “2021 yılında birçok talep aldık ve yıl içerisinde yayılmayı hedeflediğimiz her ilde en az bir şube açtık. Hala şubemiz olmayan illerden yoğun talep alıyoruz” diyor. Şirket, 2022’de 81 ilde ChefBörek markasıyla yer almayı hedefliyor. 81 ilde ilk şubelerimizi açtıktan sonra, tek şube olan illerde de şube sayısını arttırmayı planladıklarını söyleyen Kaya, “Bunun yanı sıra franchise giriş ücretimiz olmamasıyla da kendi işini kurmak isteyenlere destek olabiliyoruz. Bizim farkımız; bakış açımız” diyor. Ar-Ge departmanına sahip tek börek şirketi olduklarını söyleyen Kaya, inovasyona hiç ara vermeden yatırım yaptıklarını belirtiyor.

 

ChefBörek’in şu anda yurtdışında, hepsi Azerbaycan’da olmak üzere toplam üç adet şubesi var. Yurtdışında Almanya, Rusya, Ukrayna, Hollanda, Türkmenistan, Azerbaycan (Nahçıvan) ve Kazakistan lokasyonlarında çalışmalara başlayan şirket, önümüzdeki dönemde bu ülkelerde toplam 20 şubeye ulaşmayı hedefliyor.

(Alıntıdır.)

 

Franchising 100 Özel Sayısı’ndan franchising hakkındaki diğer detaylara ulaşabilirsiniz. ChefBörek Franchise şartları hakkında bilgi almak için buraya tıklayın ya da bizler ile iletişime geçin!

Post a Comment