2020 Yılında En Çok Tercih Edilen Franchise Sektörleri Nelerdir? Neden Tercih Ediliyor?

Hemen hemen herkes kendi işini yapmanın hayalini kuruyor. Siz de bu yola baş koyanlardansanız şu sorunun aklınızı bir hayli kurcaladığına eminiz; sıfırdan bir iş kurmak mı yoksa var olan bir işe yatırım yapmak mı? Her ikisinin de dinamikleri oldukça farklı, ancak biz sizi bugün bambaşka bir iş modeli ile tanıştırmak istiyoruz; franchise!

Şu bir gerçek ki franchise, son dönemlerde en çok gelir kazandıran iş modellerinden biri. Pek çok farklı sektörde franchise bayilik işletmeye başlayabilirsiniz. Peki bu sektörler neler? İnanın çok sektör var ama biz size yol göstermesi açısından 2020 yılının en çok tercih edilen franchise sektörlerinden bahsedeceğiz biraz.

1 – Yiyecek Sektörü

Yiyecek sektörü franchise alanında parlayan bir yıldız! Hatta şöyle bir sektör analizi yapıldığında en yüksek kar marjının yiyecek sektörüne ait olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Tabi yiyecek sektörü deyince derya deniz bir alandan bahsediyoruz. Börekten tut fast fooda, büyük zincir restoranlardan çiğköftecilere kadar bayilik alabileceğiniz alanlar mevcut. Börek franchise, bu alanlar arasında en fazla dikkat çekenlerden. 2017 yılı itibariyle popülerliğini arttırmaya başlayan ve günümüzde artık zirveye ulaşan börek franchise, yiyecek sektöründe en fazla ilginin gösterildiği alanlardan biri. Eğer kalitesinden ve lezzetinden emin olduğunuz bir börek markasından bayilik alırsanız, sabahın köründe böreğinizi yemek için dükkanın önünde oluşan kuyruk manzarasına alışmanız gerektiğini söylememiz gerek.

2 – Güzellik Sektörü

2020 yılında Türkiye pazarına giren uluslararası markalar, güzellik sektöründeki karlı bayilik fırsatlarını da beraberinde getirdi. İnsanların kendilerini iyi hissetmelerine yönelik hizmet sunan bir alan olması, güzellik sektörünün daha uzun yıllar kazandıracağının sinyallerini veriyor zaten. “Sadece kadınlara yönelik, dar bir hedef kitleye hitap ederim” diye düşünüyorsanız feci şekilde yanılıyorsunuz. Zira erkek hedef kitle de hiç olmadığı kadar çoğaldı ve güzellik sektöründeki büyüme potansiyeli de fazlasıyla hız kazandı. Ayrıca franchise dünyasının en kazançlı sektörlerinden de biri.

3 – Gayrimenkul Sektörü

2020 yılının en çok tercih edilen sektörlerinden biri de gayrimenkul sektörü. Yabancı yatırımcıların beklenmedik şekilde Türkiye pazarına girmesi sektörde çok çarpıcı bir potansiyel yarattı. Tabi şehirleşme oranı, konut sayısındaki artış ve farklı şehirlerde hayata geçirilen konut projelerinin de bu büyümeye katkısı oldukça fazla. Sektörün en avantajlı yanı ise yatırım maliyetlerinin düşük olması.

4 – Fitness Sektörü

Sosyal medya sayesinde sağlıklı yaşam bilinci ve farkındalığı günden güne artmaya devam ediyor. Tabi bu da Türkiye’deki fitness sektörüne harika bir ivme kazandırıyor. Zaten fitness, dünya genelinde de en hızlı büyüyen sektörlerden biri. Dolayısıyla çok da şaşırmamak gerek. 2020 yılında bazı markaların çok sayıda yeni bayilik vermesi ve bu alanda franchising sistemine gösterilen ilginin artması da fitness sektörünün büyüme potansiyelini ortaya koyuyor.

Fikrinizi Paylaşın