Bayilik Nedir? Bayilik Modeli ile İlerlemenin Girişimciye Avantajları Nelerdir?

Kendi işini kurma hayali olanlar için oldukça avantajlı bir modelden bahsetmek istiyoruz; bayilik. Bu iş modelini ve yatırım alanını diğerlerinden ayıran ve oldukça da avantajlı kılan birkaç nokta var. Özellikle bu model ile ilerlemeye karar verecek olan girişimcilerin sahip olacağı bazı avantajlar bulunuyor. Ancak bayilik avantajlarına geçmeden önce bayilik nedir onu bir açıklığa kavuşturalım.

Bayilik Nedir?

Bayilik kısaca var olan bir markanın ürün ve hizmetlerini pazarlamanızı sağlayan bir iş modelidir. Tabi bunu yaparken söz konusu markanın çizdiği belli kurallar çerçevesinde hareket ediyor ve öncesinde de bir bayilik sözleşmesi imzalıyorsunuz.

Bayilik Sistemi Nasıl İşliyor?

Aslında sistem oldukça basit işliyor. Bu sistemin içine dahil olmuş bir marka, farklı firmalara ya da şahıslara bayilik vererek kendi ürün ve hizmetlerinin daha çok noktaya ulaşmasını sağlıyor. Girişimciler ise sektör ve markaya karar verdikten sonra firmadan bayilik talebinde bulunarak görüşmelere başlıyor ve anlaşmanın akabinde sözleşme imzalanıyor.

Bayilik Avantajları Nelerdir?

Anahtar Teslim İşetme: Ürün tedariği ya da üretimi gibi uzun süreçlere girmiyorsunuz. Yani sıfırdan bir iş kurmanın zahmetinin büyük bir çoğunluğu bayilik sisteminde bulunmuyor.

Kanıtlanmış Sistem: Her şeyden önce bayilik sisteminde başarısı kanıtlanmış ve marka bilinirliği oturmuş bir firma ile sektöre giriş yapmış oluyorsunuz. Bu da daha az risk altına girmek demek. Ayrıca marka tescili, markalaşma gibi süreçlerden geçmeden direkt satış kısmına başlayabiliyorsunuz.

Finansman Avantajı: Bankalardan finansman sağlamanız daha kolay oluyor zira bayiliklerin kanıtlanmış geçmiş performansları bulunuyor. Ayrıca bazı bayilik sistemlerinde kurum içi finansman desteği de sağlanıyor.

Pazarlama: Pazarlama faaliyetleri genellikle bayilik veren firmalar tarafından yapıldığı için sizin endişe etmenize gerek kalmıyor. Pazarlama faaliyetlerini siz yapacak olsanız bile zaten hali hazırda size iletilecek bir taslak üzerinden ilerleyebiliyorsunuz.

Fikrinizi Paylaşın