Her Girişimcinin Okuması Gereken 7 Kitap

Yeni bir hayata atılmak, kendi işletmeni kurmak, kendi işinin patronu olmak, kendi zamanını yönetebiliyor olmak… Evet, tüm bunlar kulağa gerçekten de heyecan verici geliyor. Yeterli sermayeniz ve tecrübeniz varsa bu yola baş koymamak için hiçbir neden yok. Yine de ne olursa olsun her zaman bir yol göstericiye ihtiyacınız olacak. Elbette deneyimleriniz en güzel pusulanız. Ama kitaplardan edineceğiniz bilgilerin ışığı da yolunuzu aydınlatacak, bize güvenebilirsiniz. İşletmenize bambaşka bir perspektiften bakmanızı, karşılaştığınız hikayelerden ilham almanızı ve kendinizi daha da fazla geliştirmenizi sağlayacak birkaç kitap tavsiyesinde bulunacağız sizlere.

1 – Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı / Stephen Covey

Gelmiş geçmiş en iyi girişimcilik kitapları arasında gösterilen Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı, bir işte herkesten daha iyi nasıl olabileceğinizi detaylı bir şekilde anlatıyor. Bunun için ihtiyacınız olan özellikleri ve bu özellikleri nasıl geliştirebileceğinizi de yine bu kitaptan öğrenebilirsiniz. Tam bir başucu kitabı niteliğinde olan Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı kitabı, size bu yolda çok büyük bir yarar sağlayacak.

2 – 21. Yüzyıl İçin 21 Ders / Yuval Noah Harrari

Tüm girişimcilerin ve girişimci adaylarının bulunduğumuz çağın dinamiklerini yakalaması şart. Dolayısıyla ortaya çıkabilecek değişimlere her zaman hazırlıklı olmak gerekiyor. Ufkunuzu büyük ölçüde genişletecek olan 21. Yüzyıl İçin 21 Ders, teknolojik ve ekonomik kırılmaları, tarih boyunca yaşanan sayısız değişimi 21 etkileyici bölümle anlatıyor.

3 – Harward Business Review: Girişimcinin Elkitabı / Kolektif

Her girişimcinin ve girişimci adayının mutlaka okuması gereken bu kitapta, muhtemelen karşılaşacağınız sorunlar ve bu sorunlarla başa çıkma yöntemleri harika bir bakış açısıyla ele alınıyor. İş kurabilecek misiniz, kurduğunuz iş başarılı olduğunda nakit akışınızı düzenli olarak sağlayabilecek misiniz gibi soruların cevabını alabileceğiniz bu kitap, girişimcilik maceranız boyunca en iyi yol arkadaşınız olacak.

4 – Google Nasıl Yönetiliyor? / Jonathan Rosenberg & Eric Schmidt

Hepimizin yakından bildiği milyar dolarlık bir şirket olan Google’ın oldukça ilginç bir hikayesi var. Bu ilgi çekici hikayeyi okurken, akla mantığa sığmaz stratejileri anlamlandırmaya çalışacak ve taşlar sizin için de yerine oturacak. Her zaman söylediğimiz gibi, bir işi yapmayı bilmekle, o işi yönetmek aynı şeyler değil. Bu kitap size yetenek yönetiminden karar mekanizmalarına, iletişim stratejisinden inovasyona kadar yepyeni bakış açıları kazandıracak.

5 – Netflix: Bu İş Asla Tutmaz / Mark Randolph

Netflix’in kurucusu ve CEO’su tarafından kaleme alınan bu kitapta, son dönemlerde hayatımızın artık vazgeçilmez bir parçası olan Netflix’in kuruluşundan şirkete dönüşmesinin hikayesi anlatılıyor. Hikayenin oldukça ilgi çekici olduğunu söyleyebiliriz size şimdiden. Kitapta en temel konulardan biri olan “nereden başlayacağım” sorusunun cevabını net bir şekilde alıyorsunuz. Kitabın dili de oldukça akıcı. Bir başarı öyküsünden ziyade oldukça etkileyici ve derinlikli bir hikaye okumak isterseniz kesinlikle bu kitabı tavsiye ediyoruz.

6 – Alışkanlıkların Gücü / Charles Duhigg

Öncelikle bu kitabı okuduğunuzda şunu net bir şekilde anlamış olacaksınız: bazı şirketler neden yıllarca uğraşsalar da değişmeyi başaramıyor? Kitabın dili o kadar iyi ki, okurken asla sıkılmıyorsunuz ve hepimizin doğasına bambaşka bir bakış açısıyla yaklaşmaya başlıyorsunuz. Bazı alışkanlıklar neden var ve onları nasıl değiştirebiliriz, işte kitap ayrıntılı bir şekilde bunların yanıtını veriyor.

7 – Mor İnek / Seth Godin

Mor İnek kitabında, başarılı pazarlama stratejilerinin sırrını keşfedecek, sıradan taktiklerden uzaklaşacak, nasıl daha dikkat çekici olacağınızı ve rakiplerinizin önüne geçmek için neler yapmanız gerektiğini öğreneceksiniz. Farklı, heyecan verici ve ilgi çekici olmanın tüm inceliklerini anlatan bu kitapta hiçbir sayfanın sıkıcı olmadığını garanti edebiliriz.

Fikrinizi Paylaşın