Böreğin Tarihçesi ve Chef Börek’in Börek Dünyasına Kattığı Farklı Ürünler

10 ila 11. yüzyıl arasında bir yerdeyiz. Yani Bizans İmparatorluğu’nun var olduğu yıllar. Tam tarih veremiyoruz çünkü börek, tam olarak hangi yılda icat edildi kesin bir kaynak yok. Söylenenlere göre ilk örneğine Orta Asya Göçebe Türklerinde rastlanmış. Yani Orta Asya topraklarında, taş ve ateş üzerinde, tereyağı ve peynir ile pişirilen bir çoban yiyeceği olarak hayatımıza girmiş.

Tabi her şeyde olduğu gibi tarihsel süreçte o da eviriliyor, durmadan başka uygarlıklarla birlikte göç ediyor ve her coğrafyada farklı bir versiyonu peyda oluyor. Dolayısıyla börek çeşitliliği de artmaya başlıyor.

Peki bunca zaman ateş üzerinde pişirilen börek, nasıl oldu da fırına girdi? Moğolların böreği Çin mutfağına sokmasıyla ,börekler fırında pişirilmeye başlanıyor. Ama asıl ününe Osmanlı sarayına girişi ile kavuşuyor. 16. yüzyılın başlarına geldiğimizde artık her caddede 4 börek dükkanı açılmaya çoktan başlanmıştı bile.

Gittiği her yerde kendine başka başka tatlar edinen bu lezzet, bugün Chef Börek sayesinde daha da efsanevi bir boyuta ulaştı. Chef Börek’in börek dünyasına kazandırdıklarına geçmeden önce, böreği icat eden atalarımıza teşekkürü bir borç biliriz.

Chef Börek’in Börek Dünyasına Kattığı Farklı Ürünler

Chef Börek olarak zaten çok özel bir reçetemiz ve oldukça zengin bir menümüz var. Aşağıdaki lezzetlerle böreğin tarihsel gelişimine bir katkı da biz yapalım dedik.

Yoğurt ve Cheddar Soslu Börek: Menümüzde yer alan tüm böreklere dilerseniz yoğurt ve salça sos dilerseniz de cheddar sos ekleyebiliyorsunuz.

Ballı Fıstıklı Börek: Bu sefer özel peynirli börek üzerine bal ve Antep fıstığı serperek sınırları zorlamaya devam ediyoruz.

Çikolatalı Börek: Özel peynirli börek üzerine çikolata ve Antep fıstığı serperek börekte çağ kapatıp çağ açıyoruz.

Fikrinizi Paylaşın