Evrensel Börekleri Tanıyalım

Tüm dünyanın ortak lezzetlerinden biri börek. Hatta geçtiğimiz günlerde yayınladığımız Böreğin Tarihçesi ve Chef Börek’in Börek Dünyasına Kattığı Farklı Ürünler isimli yazımızda da bu lezzetin geçirdiği evrimlerden ve coğrafi özelliklere göre şekillendiğinden bahsetmiştik. Etimolojisi bile ortak neredeyse. Arapça, Farsça, Yunanca, Ermenice, Rusça ve Balkan dilleriyle birlikte tam 20 dilde “börek” aynı sözcükle ifade ediliyor. Diğer ülkelerin börekleri diye ayırmak istemiyoruz aslında ama sonuçta kendi coğrafyamızda yetişen mahsulün, pişen yemeğin tadı tabi bir başka oluyor. Biz yine de börek evrenseldir diyor ve sizi tüm dünyaya mâl olmuş bu evrensel börekler ile baş başa bırakıyoruz.

Boşnak Böreği

Boşnak Böreği ülkemizde de en çok sevilen ve popüler olan böreklerden biri olduğu için aslında siz bu lezzeti zaten biliyorsunuz. Ama öyle bilmekle olmuyor yani Boşnak böreği deyip geçmemek lazım zira 6 asırlık bir lezzetten bahsediyoruz. Bosna Hersek mutfağına ilk olarak 1400’lü yıllarda girmiş ve hala ilk günkü tarif neyse o tarif ile yapılıyor. Dünyaca ünlü bir börek olması boşuna değil yani.

Arnavut Böreği

Yine asırlık lezzetlerden biri olan Arnavut böreğinin, özellikle Trakya coğrafyasında çok geniş bir yer tuttuğunu söyleyebiliriz. Hani demiştik ya börek tarifleri de insanlarla birlikte göç ettikçe şekillendi, farklı boyutlara ulaştı vs. diye. Rumeli insanlarının aslında bu anlamda daha çok katkısı olduğunu düşünüyoruz, çünkü hem çok geniş bir coğrafyada yaşıyorlar hem de sofralarında böreğin gerçekten oldukça önemli bir yeri var. Arnavut böreği deyince akla hemen pırasalı ya da ıspanaklı olanı geliyor ama aslında bu böreğin ismi, iç harcına göre değişiyor. Yani mesela kıyma ve salça girdiği zaman işin içine Arnavut böreği oluyor “Laklör”. Ama temel olarak Arnavut böreği ismi kabul görüyor.

Çin Böreği

Bizimkilerin Avcı böreği olarak da ifade ettiği, Uzakdoğuluların ise Spring Roll dediği Çin böreğini hangimizin annesi günlerinde yapmamıştır, sorarız size? Hazır yufkadan yapıldığı için diğer ülkelerin böreklerine göre en pratik evrensel böreklerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Doğu, Güney ve Güneydoğu Asya’da bir hayli yaygın olan Çin böreğini bizler daha çok hazır yufkanın içini kıymalı harçla doldurup, yufkayı galeta ununa bulayıp kızartarak yapıyoruz ancak Uzakdoğu’da hem çok çeşitli iç dolgular hem farklı sarma türleri hem de farklı pişirme teknikleri de kullanılıyor.

Bonus: Adana Böreği

Daha evrenseli çıkana kadar en evrenseli bizce Adana böreği! Aslında bahsettiğimiz diğer ülkelerin böreklerine göre Adana böreğinin tarihi öyle çok eskilere dayanmıyor. Ama ünü çok kısa bir süre içinde önce şehir, sonrasında da yavaş yavaş ülke sınırlarını aşmaya başladı. Böyle giderse dünya börekleri arasında ismini altın harflerle yazdıracak. Biz de bu çok özel lezzete eklediğimiz farklı reçetelerle, dünya lezzetlerine bir katkı da biz yapmış olmayı ve Adana böreğini evrensel lezzetler arasına kazandırmayı hedefliyoruz.

Fikrinizi Paylaşın