İyi Bir Böreğin Püf Noktaları Nelerdir? Ustalarımız Yanıtlıyor

İyi bir böreğin püf noktasını bulmak yıllarca süren bir lezzet araştırmasının sonucunda ortaya çıktı. Sırrını ise sadece usta şeflerimiz biliyor.

Ustalarımız Diyor Ki…

Tavada börek, Türkiye’de en çok tüketilen börek çeşitlerinden biri. Biz de tavada börek en lezzetli nasıl olur onu araştırmaya başladık. Börek tarifleri arasında en iyi reçeteyi bulmak için pek çok deneme yaptık. Tavada börek çeşitleri arasından patatesli börek, ıspanaklı börek ve daha onlarca çeşit denedik.

Gördük ki böreğin iyi açılması ve iç malzemesinin kalitesi, iyi böreğin püf noktalarından biri. Kullanılan peynirin kalitesi de aynı şekilde çok önemli. Kullandığınız yağın kalitesinin de tavada börekte direkt etkisi var. Bunların ışığında da Türkiye’nin en zengin tavada börek menüsünü hazırlamayı başardık.

Adana böreğini tam 18 kat baklava hamurundan yapıyoruz. Dolayısıyla börekleri pişirmiyor aslında ince ince işliyoruz. Bu da aslında iyi böreğin püf noktalarından biri diyebiliriz. Adana böreğinin yanı sıra Boşnak böreği de aynı işlemlerden geçiyor.

Fikrinizi Paylaşın