Türkiye’de Hangi Börekler Daha Çok Tercih Ediliyor?

Sizi bilemiyoruz ama bizim için börek dendiği zaman akan sular duruyor. Böyle fırından yeni çıkmış dumanı üstünde tüten çıtır çıtır bir böreğe kim hayır diyebilir ki? Sabah kahvaltılarının vazgeçilmezlerinden biri olsa da 3 öğün tercih edilebilir bir lezzet börek. Böreğin anne eli değmiş olanı makbuldür derler ama işini bilen bir ustanın elinden çıkmış bir böreğin tadına da doyum olmaz. Peki hiç ülkemizde hangi börek çeşitlerinin tercih edildiğini merak ettiniz mi? Bakalım Türkiye’de en çok tercih edilen börek çeşitleri hangileriymiş?

1 – Patatesli Börek

Börek çeşitlerinin belki de en doyurucusu patatesli börektir. Ülkemizde de en çok tercih edilen börek çeşitlerinden biriymiş. Özellikle patatesli Boşnak böreği! Tabi iyi bir ustanın elinden çıkmış olması önemli.

2 – Ispanaklı Börek

Küçüklüğümüzden beri aşina olduğumuz bir lezzet olan ıspanaklı börek de ülkemizde en sevilen börek çeşitlerinden biri. Kendisi sürekli pırasalı börek ile yarıştırılıyor ama ıspanaklının yeri her zaman ayrıdır. Son birkaç yıldır tüm ülkeyi saran Adana böreğinin ıspanaklısı mesela oldukça seviliyor. Yine Boşnak, kol ve gül böreklerinin de ıspanaklısı bir hayli tercih ediliyormuş Türkiye’de. Yanında çayla da şahane bir ikili oluyorlar.

3 – Peynirli Börek

O bir klasik! Hele ki kaliteli peynirden yapılmış bir böreğin tadına gerçekten doyum olmuyor. Üstelik bu börek bir de yöresel peynirlerin kombinasyonlarından oluşan bir Adana böreği ise söyleyecek söz kalmıyor. Siz bir de peynirli böreği usta şefinden yiyin. Her hafta sipariş garanti!

Fikrinizi Paylaşın