Bol Peynirli İşler (Milliyet)

Kurumsal kimlik kazanmaya başlayan ‘börekçiler’ franchise ile büyüyor. Sosyal medyada paylaşılan börek videoları da vatandaşın böreğe olan ilgisini artırıyor. Türk mutfağının eski lezzetlerinden olan ‘börek’ kurumsal kimlik kazanmaya başladı. Özellikle sosyal medyada paylaşılan dışı çıtır, içi bol peynirli ‘börek videoları’ vatandaşların böreğe olan ilgisini daha da artırdı. Öyle ki, Adana böreği yapan börekçilerin önünde sabahın erken saatlerinde kuyruklar bile oluşuyor. Bu kapsamda markalaşma atağına kalkan börekçiler, ‘klasik mahalle börekçisi’ geleneğinin dışına çıkarak franchise ile büyüyor. Börekçi dükkânı açmak isteyen girişimcilerin dükkânın açılacağı bölge ve büyüklüğüne göre 100 ila 700 bin lirayı gözden çıkarması gerekiyor. Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürlüğü verilerine göre, Türkiye’de yaklaşık 12 bin pastane/börekçi bulunuyor.

Markalı büyümenin önemine değinen börek sektörü temsilcileri, tüketicileri merdivenaltı üretim yapanlara karşı uyarıyor. Böreklerin porsiyon fiyatları ise 8 liradan başlayıp 20 liraya kadar çıkıyor.

ChefBörek

Yaklaşık 1.5 yıl önce sektöre adım atan Chef Börek, 35 şubeye ulaştı. Üç peynirli Adana böreği yaptıklarını belirten Chef Börek Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Kaya, “Tereyağı yerine sade yağ, 8 kat yufka yerine 18 kat baklavalık hamur kullanarak kıymalı, ıspanaklı böreğin yanı sıra pastırmalı, çikolatalı börekler yaptık” dedi.

Börekler için sos ve aroma uyguladıklarını belirten Kaya, çikolata soslu Adana böreğinin çok beğenildiğini dile getirdi. 20’si İstanbul’da toplam 35 şubelerinin bulunduğunu ifade eden Kaya “2020’de şube sayımızı üçe katlayacağız” dedi.

Müşterilerine üç farklı konseptte ulaştıklarını belirten Kaya, “Hızlı satış olarak adlandırdığımız en temel konseptimiz için rakam anahtar teslim 99 bin lira. Standart konseptimiz, 200 bin ila 300 bin lira arasında. Bu konseptimizde oturma alanları, yarı profesyonel bir mutfak ve daha geniş menü var. Bunun dışında, profesyonel bir mutfak ve her öğün yenilebilecek yiyeceklerin yer aldığı cafe konseptimizin kurulum maliyetleri metrekaresine göre 400 bin ila 700 bin lira. Franchise bedelimiz yok” diye konuştu.

https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/bol-peynirli-isler-6096621