El Açması Böreğin Yerini Baklava Yufkasından Börek Mi Alıyor?

Hatırlar mısınız, eskiden her mahallenin bir yufkacısı olurdu. O zamanlar tabi süpermarketler filan olmadığı için henüz hazır yufkayla belki de tanışmamıştık bile. Yıllar geçtikte sanayileşmeyle birlikte her şeyde olduğu gibi yufkanın da hazırı hayatımıza girmiş oldu çünkü pratik ve ekonomikti. Yoksa el yufkasının yerini hazır yufkalar mı alıyor? Her ne olursa el açması yufkanın yerini hiçbir zaman tutmadı. O yüzden bizim için yufkacılık kadim mesleklerden biri olacak her zaman. Eğer mahallenizde hala bir yufkacınız varsa kıymetini bilin deriz.

Baklava Yufkasından Börek Mi Olur?

Biraz duygusallı bir giriş yaptıktan sonra biz asıl konumuza dönelim. Öncelikle sorunun cevabını verelim hemen; bal gibi olur, hatta ballısı da olur (bakınız: Ballı Fıstıklı). Eğer ustasının açtığı bir baklava yufkasından bahsediliyorsa hele ki olmaması için hiçbir sebep yok.

Aslında baklava yufkasından börek yeni nesil bir lezzet malumunuz, yani derin bir tarihi yok. Adanalı börek ustaları tarafından literatüre kazandırılıyor ve ünü tüm Türkiye’ye yayılıyor. Sonra çok çeşitli tariflerle, reçetelerle git gide bambaşka bir boyut atlıyor.

Evlerde yapılan versiyonları da var. Hatta şu anlamda pratik olduğunu bile söyleyebiliriz: böreğinizin çıtır çıtır olması garanti. Yani el açması böreğe çıtırlık katmak için yapılan işlemlerden geçmediği için hiç risk barındırmıyor. Baklava yufkasından sadece baklava yapılmayacağını keşfeden herkes bu yufkaya aşırı rağbet göstermeye başladı. Dolayısıyla artık mahalle yufkacılarında bile el açması baklava yufkası bulabiliyorsunuz.

Baklava Yufkasından Yapılan Börekler

ChefBörek olarak biz de baklava yufkasından harikalar yaratıyoruz açıkçası. Tabi bizimkiler ustalarımızın elleriyle açtığı ince ince 18 yufkadan oluşuyor, yani öyle her yerde bulabileceğiniz türden değiller.

  • 3 Peynirli Adana Su Böreği
  • Ispanaklı Adana Su Böreği
  • Kıymalı Adana Su Böreği
  • Pastırmalı Adana Su Böreği

Bizi Instagram’dan takip etmeyi unutmayın.