El Açması Börek vs Hazır Yufkadan Börek

Türk mutfağının gözde lezzetlerinden biri o. Nice diyetin onun çıtır çıtırlığına, mis kokusuna dayanamayıp kendini başka pazartesilere ötelediği bu lezzet, bizce bir hamur işinden çok daha fazlası. Evet, börekten bahsediyoruz. Tabi böreğin de kendi içinde çeşitleri var ki en belirgin ayrım zaten el açması börek ve hazır yufkadan börek arasında yaşanıyor.

Hazır Yufkadan Börek

Bir kere hazır yufkadan börek pratiktir, şipşaktır. Diyelim çat kapı bir misafir mi geldi, hemen dolaptaki hazır yufkayı çıkar, iç harcını doldur, üzerine bir yumurta sarısı, ver fırına, bitti gitti. Aynı şekilde kahvaltıda aniden canın börek mi çekti, yine imdadına yetişen hazır yufkadan börek oluyor.

El Açması Börek

Ama şimdi eğri oturup doğru konuşmak gerekirse el açması börek sanki her daim bu yarışa 1-0 önde başlıyor. Sonuçta el açması börekte hepimizin çocukluğu var. Anneannesinin ya da babaannesinin tuttuğu yufkadan börek yememiş çok az insan vardır diye düşünüyoruz. E tabi bir de mahalle yufkacıları olurdu eskiden. Anlayacağınız el açması börek bir neslin temsilcisidir, dolayısıyla yeri her zaman başka olacak.

Her şeyden önce el açması börek müthiş bir emeğin ürünü. Şahsen biz her gün ustalarımızın bir börek için açtığı o incecik yufkaları nasıl titizlikle işlediklerine şahit oluyoruz. Karşılığı da hiçbir yerde bulamayacağınız bir lezzet oluyor tabi. Her emek, karşılığını bir şekilde buluyor. Yani diyeceğimiz o ki, el açması börek candır.

En güncel paylaşımlarımızdan haberdar olmak için bizi Instagram’dan takip etmeyi ihmal etmeyin. 🙂