Evrensel Börekleri Tanıyalım

Tüm dünyanın ortak lezzetlerinden biri börek. Hatta geçtiğimiz günlerde yayınladığımız Böreğin Tarihçesi ve Chef Börek’in Börek Dünyasına Kattığı Farklı Ürünler isimli yazımızda da bu lezzetin geçirdiği evrimlerden ve coğrafi özelliklere göre şekillendiğinden bahsetmiştik. Etimolojisi bile ortak neredeyse. Arapça, Farsça, Yunanca, Ermenice, Rusça ve Balkan dilleriyle birlikte tam 20 dilde “börek” aynı sözcükle ifade ediliyor. Diğer ülkelerin börekleri diye ayırmak istemiyoruz aslında ama sonuçta kendi coğrafyamızda yetişen mahsulün, pişen yemeğin tadı tabi bir başka oluyor. Biz yine de börek evrenseldir diyoruz. Gelin sizlerle birlikte tüm dünyaya mâl olmuş bu evrensel börekler tanıyalım.

Diğer Ülkelerin Börekleri: Boşnak Böreği

Boşnak Böreği ülkemizde de en çok sevilen ve popüler olan böreklerden biri olduğu için aslında siz bu lezzeti zaten biliyorsunuz. Ama öyle bilmekle olmuyor yani Boşnak böreği deyip geçmemek lazım zira 6 asırlık bir lezzetten bahsediyoruz. Bosna Hersek mutfağına ilk olarak 1400’lü yıllarda girmiş ve hala ilk günkü tarif neyse o tarif ile yapılıyor. Dünyaca ünlü bir börek olması boşuna değil yani.

Diğer Ülkelerin Börekleri: Arnavut Böreği

Asırlık lezzetlerden biri olan Arnavut böreği, özellikle Trakya coğrafyasında çok geniş bir yer tutuyor. Hani demiştik ya börek tarifleri de insanlarla birlikte göç ettikçe şekillendi, farklı boyutlara ulaştı diye. Rumeli insanlarının aslında bu anlamda daha çok katkısı olduğunu düşünüyoruz. Çünkü hem çok geniş bir coğrafyada yaşıyorlar hem de sofralarında böreğin gerçekten oldukça önemli bir yeri var. Arnavut böreği deyince akla hemen pırasalı ya da ıspanaklı olanı geliyor. Ama aslında bu böreğin ismi, iç harcına göre değişiyor. Yani mesela kıyma ve salça girdiği zaman işin içine Arnavut böreği oluyor “Laklör”. Ama temel olarak Arnavut böreği ismi kabul görüyor.

Diğer Ülkelerin Börekleri: Çin Böreği

Bizimkiler Avcı böreği olarak ifade ediyor. Uzakdoğulular ise Spring Roll diyor. Bazısı ise Çin böreği. Peki, Çin böreğini hangimizin annesi günlerinde yapmamıştır, sorarız size? Hazır yufkadan yapıldığı için diğer ülkelerin böreklerine göre en pratik evrensel böreklerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Doğu, Güney ve Güneydoğu Asya’da bir hayli yaygın Çin böreği. Bizler daha çok hazır yufkanın içini kıymalı harçla doldurup yapıyoruz. Sonrasında yufkayı galeta ununa bulayıp kızartıyoruz. Ancak Uzakdoğu’da hem çok çeşitli iç dolgular hem farklı sarma türleri var. Ayrıca farklı pişirme teknikleri de kullanılıyor.

Bonus: Adana Böreği

Daha evrenseli çıkana kadar en evrenseli bizce Adana böreği! Aslında bahsettiğimiz diğer ülkelerin böreklerine göre Adana böreğinin tarihi öyle çok eskilere dayanmıyor. Ama ünü çok kısa bir süre içinde önce şehir, sonrasında yavaş yavaş ülke sınırlarını aştı. Böyle giderse dünya börekleri arasında ismini altın harflerle yazdıracak. Biz de eklediğimiz farklı reçetelerle, dünya lezzetlerine bir katkı da biz yapmış olacağız. Ayrıca Adana böreğini evrensel lezzetler arasına kazandırmayı hedefliyoruz.

Diğer ülkelerin börekleri hakkında en güncel paylaşımlar için Instagram hesabımızı takip edebilirsiniz.