Fırında Börek vs. Tavada Börek

Lezzetleri konusunda bizce ikisinin de birbirinden eksik kalır yanı yok. Sonuçta lezzet bileşenleri çok farklı, o yüzden onu geçiyoruz. Her ikisi de çay saati eşlikçileri, bu da cepte. Birini diğerinden ayıran şey pratiklikleri ve etrafa yaydıkları börek aromaları. Bu yarışın kazananı kim olur bilemiyoruz ama siz kararınızı vermeden önce biz ikisinin de avantaj ve dezavantajlarından bahsedelim isterseniz.

Tavada Börek

Önce tavada börek ile başlayalım. Aniden gelen misafire, birden bastıran “acil börek yemem lazım” hissine ve hiç hesapta yokken akla düşen “börek mi yapsam” düşüncesine birebirdir tavada börek. Çünkü oldukça pratiktir. Evde bulunan ya da bir koşu marketten alacağınız hazır yufkayla hemencecik pişiyor. İç harcı zaten genelde peynirli oluyor, yani malzeme eksikliği pek duymuyorsunuz. Bir de tavanız varsa zaten tavada börek yapmak için önünüzde hiçbir engel kalmamış oluyor. Tüm bu pratikliğine göre de lezzetinin oldukça iyi olduğunu düşünüyoruz biz.

Bir de hatırlarsanız geçenlerde “Böreğin Tarihçesi”ni anlatmıştık sizlere. Orada da böreğin ilk yapılış şeklinin ateş üzerinde olduğunu ve daha sonra fırına girdiğinden bahsetmiştik. Dolayısıyla tavada börek, biraz böreğin ilk pişirilme tekniğine de benziyor. Bunu da belirtmiş olalım.

Fırında Börek

Fırından taze çıkmış sıcak ve çıtır bir şeyin lezzetsiz olma ihtimali var mıdır, sorarız size? Dolayısıyla fırında börek de aynı şekilde lezzetiyle baş döndürme kapasitesine son derece sahip bir şey. Burada aslında iş her zaman söylediğimiz gibi ustada bitiyor. Yani lezzetsiz börek yoktur, çok fazla lezzetli börek vardır. Ayrıca fırında börek yapmanın da çok çeşitli püf noktaları ve reçeteleri bulunuyor. Herkes yapamaz demiyoruz, tabi ki herkes yapabilir. Ama o gerçekten lezzetiyle vuran börekler işte o sır gibi saklanan püf noktaları ve reçetelerle var oluyorlar.

Fırında börek, tavada börek gibi pratik değil. Pişmesini beklemek gerekiyor. Yani etrafa o benzersiz börek esansı yayılırken, fırının başında büyük bir sabır testinden geçiyorsunuz. Piştikten sonra öyle hemen dilimlemeye de kalkışamazsınız, o böreğin biraz dinlenmesi gerekiyor ki lezzeti iyice bir otursun. Hazırlanan yufkanın, o yufkayı lezzetlendiren iç harcın ve ustanın el lezzetinin, kısacası fırında böreğin bileşenleri daha fazla. Ne kadar çok özen, sabır ve emek, o kadar lezzetli börek demek. Ne demek istediğimizi daha iyi anlatmak için şubelerimize bekleriz.

Kararınızı verebildiniz mi peki? Sizce tavada börek mi, yoksa fırında börek mi?