Franchise Alırken Sorulması Gereken Sorular ve ChefBörek

Francise veren ile franchise alan arasında sorulması gereken sorular var. İş kurmak heyecan verici bir şey, hepimiz farkındayız bunun. Tabi bu heyecan bazı endişelere de yol açmıyor değil. Ama unutmamanız gereken bir şey var ki, şans cesurlardan yanadır. Eğer şu an buradaysanız zaten bazı adımlar atmaya çoktan karar vermişsiniz bile! Biz de size çıkacağınız bu yolda rehber olabilecek bir içerik hazırladık. Bir Franchise alırken, Franchise verene sormanız gereken soruları sizler için listeledik

1. Franchise Veren Firmanın Franchise Olma Süreci Nasıl Başladı?

Önce franchise veren şirketi tanımanız gerekiyor. Bu işe başlama motivasyonları neydi, kurucuları kimler? Sektör bilgi ve deneyimleri ne düzeyde? Bunlar sizin de başarınızı etkileyecek noktalar. Ayrıca bir franchise alan olarak, franchise verenle bazı temel noktalarda özdeşleşmeniz, bazen kendi iş deneyiminizden daha önemli olabiliyor.

2. Franchise Veren Firmanın Franchisee Seçerken Kriterleri Nelerdir?

Franchisorlar, genellikle markalarına en uygun niteliklere ve kişilik özelliklerine sahip franchiseelerle çalışmak isterler. Sizin de onların bu kriterlerini bilmeniz, kişilik özelliklerinizin ve yeteneklerinizin sisteme uygun olup olmadığını anlamanız açısından önemli.

3. Franchise Veren Firmaya Ne Kadar Yatırım Yapmam Gerekiyor?

Bir franchise sistemine dahil olmak için kimi sektörlerde ve markalarda başlangıç bedeli uygulanıyor. Bu meblağ her markaya ve sektöre göre değişken olabilir. Bu konuyu derinlemesine öğrendiğinizden emin olun. Harekete geçmek için ne kadar finansal güce ihtiyacınız olacağını net olarak bilmeniz önemli. Mesela biz ChefBörek olarak başlangıç bedeli talep etmiyoruz. Herhangi bir sermaye beklentimiz de bulunmuyor.

4. Ortalama Ne Kadar Sürede Kâr Edebilirim?

İlk birkaç ayda öngördükleri gelir ve giderleri net bir şekilde öğrenmenizi tavsiye ediyoruz. Kâr elde etmeye başlayana kadar işletme için ne kadarlık bir sermayeyi elinizde bulundurmanız gerektiğini anlamış olursunuz böylece. Finansal başarı için franchise verenden ortalama süreyi öğrenmeniz gerekiyor.

5. Başka Mali Yükümlülükler Nelerdir?

Telif hakkı olabilir, reklam ve pazarlama giderleri olabilir. Kimi franchisor ara ödeme ya da kâr payı talep de edebiliyor. Tüm bu konuları netleştirdiğinizden emin olun ki sonradan herhangi bir sürprizle karşılaşmayın. Ayrıca işletmenizin mali durumunu yönetmek için de önemli bilgiler bunlar.

6. Finansal Olarak Ne Kadar Güçlüsünüz?

Franchise verenden, sistemlerinin mali bir resmini göstermelerini isteyebilirsiniz. İstikrarlı bir şekilde büyüme gösterip göstermediklerini, gelecek büyüme planlarını öğrenebilirsiniz. Gelirlerinin büyük kısmını sistem dahilinde nerelerden elde ettiklerini de yine sorabilirsiniz.

7. Lokasyonlar ve Başarı Oranları Nedir?

Bir franchisor’ın sahip olduğu birim sayı, onların büyüklükleriyle ilgili fikir verebilir. Franchise alanlara ne gibi destekler sunuluyor, yeterli kaynaklar sağlanıyor mu? Hangi lokasyonlarda yer alıyorlar ve bu lakosyanlara göre işletme başarıları nasıl? Tüm bunları görüşmeniz esnasında öğrenmenizi tavsiye ederiz.

8. Ne Kadar Kazanç Sağlayabilirim?

Franchise verenden, kira giderleri ve işletme maliyetlerini içermeyen brüt satışlarla ilgili bilgiler sunmasını talep edebilirsiniz. Elbette ki franchisor, sizin bireysel başarınızı önceden tahmin edemeyebilir. Ama ne kadar kazanabileceğiniz ve gelir potansiyeliniz hakkında mutlaka bir fikre sahip olacaklardır. Mesela ChefBörek olarak biz franchiseelerimizle birlikte büyüyen bir şirketiz. Dolayısıyla %100 kazanç garanti ediyoruz.

ChefBörek’te Franchise Sistemi

ChefBörek olarak biz global markaları örnek alıyoruz. Dolayısıyla sisteme yaklaşımımız oldukça yenilikçi diyebiliriz. İşletmenin mekan araştırmasından mimari projelendirmesine, personel alımından eğitim süreçlerine kadar her konuda franchiseelerimize destek veriyoruz. En önemlisi de yüksek kâr marjı garanti ediyoruz. Oldukça hızlı büyüyen bir sektörde olmamızın avantajını en iyi şekilde değerlendiriyoruz.

Türkiye’nin ilk “Börek Restaurant & Cafe”si olarak yeni yatırımcılarımızla daha da büyüyen bir aile olmayı hedefliyoruz. Siz de bu ailenin bir parçası olmak ve ChefBörek franchise sistemi hakkında daha fazla bilgi almak için başvuru formumuzu doldurabilirsiniz.

Bizi Instagram’dan da takip edebilirsiniz.