Franchising Sisteminde Tedarikçi Destekleri

Kendi işinizi kurmaya karar verdiniz ve bir franchising sistemi içerisine dahil oldunuz. Her şey iyi, güzel ama ürünlerinizi nasıl ve nereden tedarik edeceğiniz konusunda soru işaretleriniz var. Diyelim ki gıda sektöründesiniz. Sadece yiyecekleri temin etmekle iş bitmiyor. Servis, sunum vs. gibi çok çeşitli bir ürün grubuna ihtiyacınız var. Hatta çalışanlarınızın formaları bile buna dahil olabilir. Ürünleri doğrudan franchise verenden mi alacaksınız yoksa franchisor onaylı tedarikçilerden mi? Şimdi size franchise sistemi içerisinde sağlanan tedarikçi desteklerinden bahsedeceğiz.

Franchising Sistemi İçinde Franchisor Tarafından Ürün Tedariği

Franchise sistemi içerisinde, franchise verenler, franchise alanların tedarikçileri olabilirler. Bu sistem iki şekilde çalışır. Bu ürünleri doğrudan şirketin kendisinden sipariş edebilirsiniz ya da ürünler için başka bir tedarikçiyle anlaşılmış olabilir. Genellikle franchise sisteminde ikincisi daha yaygın olarak kullanılıyor bu arada. Franchise veren şirket, ürün tedariklerini kendi seçtikleri başka bir satıcı ile de sağlayabilirler.

Franchising Sistemi: Onaylı Tedarikçilerden Ürün Tedariği

Franchise veren, tüm ürün ve hizmetleri kendi envanterinde tutmak yerine, franchise sahiplerine ürünlerini doğrudan satın alabilecekleri onaylanmış tedarikçilerin bir listesini de verebilir. Bunlar onaylı tedarikçilerdir. Bu tedarikçiler, yalnızca franchisorlar tarafından onaylanan ürün ve hizmetleri satarlar. Ürünlerin kalite kontrolü ise franchisor tarafından gerçekleştirilmektedir.

İyi bir franchise veren, markanın koruyucusudur aynı zamanda. Bu noktada franchise veren firmanın temsilcileri, tedarikçileri sisteme tanımlar, kontrol eder ve onaylar. Çok sayıda tedarikçinin franchise veren firmaların kapısını çaldığını söyleyebiliriz. Franchise sahibi olduğunuz firma da, sizin için en doğru tedarikçi seçimini yapacaktır zaten.

Franchising Sistemi: Franchisor Tarafından Onaylanmış Ürünlerin Satın Alınması

Büyük ya da küçük fark etmeksizin tüm franchisorlar markalarında kullanılacak ürünler konusunda oldukça titiz davranırlar. Ürün standartları da dolayısıyla bu noktada büyük bir önem arz ediyor. Franchisorlar ürün standartlarını belirler ve franchise sahiplerini hangi tür ve hangi kalitede ürünleri satın alabilecekleri konusunda bilgilendirirler. Franchise sahipleri de bu kurallara uyduğu sürece kendi tedarikçisini kendisi seçebilmektedir. Sadece alınan ürünün franchisorun belirlediği standartları karşılıyor olması yeterli. Bu da franchise sisteminde farklı bir ürün tedarik yöntemi diyebiliriz.

Kooperatifler Aracılığı ile Ürün Tedarik Etmek

Bazı franchising sistemi içerisinde ürün ve hizmetleri satın almak için aracı kooperatifler de kullanılabimektedir. Kooperatifler belli bir işletmeyi ya da markayı temsil etmezler. Bu noktada franchise veren firma bu satın alma grubunun bir parçası olmuyor. Sadece süreci başlatan taraf oluyor diyebiliriz. Kooperatiflerin en büyük avantajı ise genellikle grup alımları yapıldığı için satın alma maliyetlerinin bir hayli düşük olması. Ayrıca büyük satın almalar olduğu için sirkülasyon yoğun olur ve en yeni ürünlere erişme imkanınız da artmış olur böylece. Ayrıca sorun yaşama olasılığı diğer tedarikçi firmalara göre daha düşüktür. Kooperatif satın almaları ise franchise verenin, bir kooperatif üyeliği başlatması ile gerçekleşebiliyor.

Peki siz de ChefBörek’in franchise sisteminde yer almak ister misiniz? Franchise sistemimizin işleyişi ile ilgili tüm detaylar için buraya tıklayabilirsiniz. Ayrıca ChefBörek ile ilgili en güncel paylaşımlardan anında haberdar olmak isterseniz de bizi Instagram’dan takip edebilirsiniz.