Franchising Sisteminin Faydaları Nelerdir?

Kendi işinizi yapmaya karar verdiğinizde dahil olabileceğiniz oldukça büyük bir sistem franchising sistemi. Girişimcilere sunduğu çok fazla avantaj var. Bir kere tek başına iş kurmanın tüm risklerini ortadan kaldırıyor. Ayrıca girişimciyi de hiçbir zaman yalnız hissettirmiyor. Franchising sisteminin faydaları bunlarla da sınırlı değil elbette. Sağladığı diğer avantajları gördükten sonra neden franchising sisteminde yer almanız gerektiğini çok daha iyi anlayacaksınız.

1. Franchising Sistemi Başarısı Kanıtlanmış Bir Sistemdir

Franchise sistemindeki franchisor markalar, genellikle sektörde bilinen, başarısını kanıtlamış ve kurumsal kimlikleriyle öne çıkan markalardan oluşurlar. Dolayısıyla sizin de başarılı olma ihtimaliniz daha işin başında oldukça yüksektir. Ayrıca bu sistem çok uzun yıllardır tüm dünyada hala daha en fazla tercih edilen ve kazanç getiren sistemlerden biri olarak bilinir. Risk az ama başarı oranı yüksektir.

2. Markanın Gücünden Yararlanmak

Şunu bilmelisiniz ki Franchising sisteminde asla yalnız hissetmezsiniz. Bir önceki maddede de belirttiğimiz gibi, sektörde kendini kanıtlamış bir markanın çatısı altında olacaksınız. Bunun avantajı gerçekten tahmin edemeyeceğiniz kadar büyük. Her şeyden önce sektörde saygın bir konumda yer alan bir markanın imajı, size de yansımış olacak. Ayrıca franchising sisteminde her bir markanın kendi standartları vardır ve franchisee’in bu standartlara uyması beklenir. Bu da müşterilerde güven uyandıran bir durum olduğu için ürün ya da hizmetlerinizi tercih edilebilir kılar.

3. Franchising Sistemi Sermaye ve Maliyetler Azaltır

Franchising sisteminin en dikkat çeken faydalarından birisi de maliyetlerdir. Markadan markaya değişmekle birlikte franchising sisteminde çoğu zaman yüklü bir sermayeye ihtiyaç duymazsınız. Sadece başlangıç bedeli adı altında bir meblağ ödemeniz beklenmektedir. Ki bu da sandığınızdan daha düşüktür her zaman. ChefBörek franchise sisteminde mesela böyle bir meblağ da yok.

4. Sürekli Eğitim Desteği

Her franchisor firma, imtiyaz verdiği her girişimcinin başarılı olmasını isteyecektir. Bu nedenle teknik destek, eğitim, finansal konularda sürekli olarak destek vermeye devam edecektir. Bu da franchising sistemine dahil olacak tüm girişimciler için büyük bir avantajdır aslında.

5. Reklam ve Pazarlama Desteği

Reklam ve pazarlama, kendi işini kuran her girişimcinin bütçe ve zaman ayırması gereken çok önemli bir konu. Ancak franchising sisteminde bu yatırımı girişimcinin yapması gerekmiyor. Francishor firmalar genel olarak iyi reklam hedeflemeleri ve pazarlama araştırmalarını zaten yapıyorlar. Tüm pazarlama faaliyetleri franchisor firmanın sorumluluğunda olduğu için bu konuda da oldukça avantaj sahibisiniz.

6. Franchising Sistemi Güçlü Bir Sistemdir

Uzun yıllardır tüm dünyada en çok tercih edilen ve en yüksek kâr marjı sağlayan sistemlerden biri olarak kabul ediliyor franchising sistemi. Bunun en büyük etkisini de müşteri sadakatinde görebiliyorsunuz zaten. Elbette ki markanın etkin kurumsal kimliğinin de bu sadakati oluşturmaktaki payı oldukça büyük. Ancak hem kazanç getirisi hem de güven açısından bakarsak, franchising sistemi bu anlamda bir hayli öne çıkıyor diyebiliriz.

7. İşletmecilik Sorunları Minimize Edilir

Franchising sisteminde franchisor ile franchisee ortak hareket eder. Dolayısıyla küçük işletmelerin yaşadığı sorunlarla karşılaşma riskiniz oldukça azdır. Herhangi bir sorun yaşamış olsanız bile, franchisor ile birlikte kolaylıkla üstesinden gelebilirsiniz.

Siz de franchising sisteminde yer almak istiyorsanız ChefBörek’in franchising dünyasına dahil olabilirsiniz. Başvuru formumuzu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca ChefBörek’le ilgili en son gelişmelerden haberdar olmak için bizi Instagram’dan takip etmeyi unutmayın.