Hangi Bölgede Hangi Böreği Yemelisiniz?

Lütfen dikkat! Bu yazı ciddi oranda sıcak börek kokusu içerir! Börek bizim hassas noktamız, bunu zaten biliyorsunuz. Klasik böreklerden tutun en özel börek tariflerine kadar oldukça sıra dışı bir menüye sahibiz. Bununla da oldukça övünüyoruz açıkçası. Biz, böreğin evrensel bir lezzet olduğuna inananlardanız. Bizim coğrafyadan uzaklaştıkça belki şekli şemali değişiyordur ama yarattığı his bizce tüm dünyada aynı. Ülkemiz coğrafyasında da durum farklı değil. Sonuçta her yiğidin bir börek yiyişi olduğu gibi, her yörenin kendine özgü bir börek tarifi var. Peki, hangi böreği hangi bölgede yiyeceksiniz? En iyi börek nerede yapılıyor ve ChefBörek bunun neresinde? Sakin olun, hepsini anlatacağız.

1. Uzayan Börek Nerede Yenir?

Biz uzayan börek diyoruz ama genel olarak tüm Türkiye onu Adana böreği olarak tanıdı. Dolayısıyla cevap Adana, evet. Adana’da ilk olarak tezgahlarda görmeye başladığımız bu güzide lezzeti şu an bulamayacağınız il yoktur herhalde. Aslında çok köklü bir lezzet diyemeyiz, hatta tam bir yeni nesil böreği. İçine koyulan peyniri, ustalığı her şeyi değiştiriyor. Biz 3 tane en kalitelisinden yöresel peyniri buluşturduğumuz bir iç harçla harikalar yaratıyoruz. 18 kat baklava hamurunu da incecik açıyoruz. Kalan kısmı ustalarımızda saklı. Yani anlayacağınız börek evreninde kartlar yeniden dağıtılıyor! Sözün özü, uzayan börek aslında Adana’nın Türkiye’ye bir armağanı niteliğinde. Onu önce Adana’da, sonra kesinlikle ChefBörek’te yemelisiniz.

2. Boşnak Böreği Nerede Yenir?

Balkan göçmenleri tarafından ülkemize getirilen ve en ama en çok sevilen börek çeşitlerinden biri Boşnak böreği. Açıkçası biz sevmeyeni hiç görmedik. Geleneksel lezzetlerden biri olduğu için de tüten dumanında bile bir anne eli değmiş hissi var. Bu da tabi Boşnak böreğini gönüllerin sultanı yapıyor. Boşnak böreğinin çok çeşitli varyasyonları var. Genel olarak en çok tüketilen kıymalı versiyonu. Ispanaklı ve patatesli Boşnak börekleri de oldukça seviliyor. Biz ChefBörek olarak kıymalı Boşnak böreğini bir de yoğurt ve tereyağlı sos ile birleştirip damaklarda havai fişekler patlatıyoruz, o ayrı. Boşnak böreğini pek çok ilimizde yiyebilirsiniz ama ChefBörek’in özel tariflerini denemeden geçmeyin deriz.

3. Kol Böreği Nerede Yenir?

Kol böreği deyince bizim aklımıza annelerimizin, anneannelerimizin yaptığı o muhteşem tepsi börekleri geliyor. Bizim ustaların eli değince ortaya bu özlenen lezzetin en çıtır haliyle buluşturmuş oluyoruz sizleri. Kıymalı, peynirli ve patatesli böreklerimiz en çok sevilenler arasında. İstanbul’un dışına çıktıysanız ya da İstanbul dışında yaşıyorsanız, bazı yerlerde kol böreğine İstanbul böreği dendiğini mutlaka görmüşsünüzdür. Çünkü İstanbul’da çok sayıda yerde ulaşabileceğiniz ve hatta özellikle Sarıyer semtiyle özdeşleşmiş bir börek bu. Chef’in özel dokunuşlarıyla Sarıyer’de yediğinizi aratmayacak bir kol böreği deneyimi için şubelerimize bekliyoruz efendim.

4. Su Böreği Nerede Yenir?

Klasikleşen börek çeşitlerinden biri olan su böreği de İstanbullunun en sevdiği lezzetler arasında bulunuyor. Günümüzde çok çeşitli su böreği yapılsa da bizim için peynirli su böreğinin yeri her zaman ayrıdır. Çünkü siz de çok iyi bilirsiniz ki bazen klasiklerin yerini hiçbir şey tutmuyor.

Bonus: Bazı Börekler Sadece ChefBörek’te Yenir

Çünkü bazı börekler özeldir ve onları yerinde yemek gerekir. Mesela nasıl börekler mi? Beyaz çikolatalı, ballı fıstıklı, çikolatalı ve cheddar soslu börek gibi. Çünkü biz sıra dışı böreklerin efendisiyiz! Birbirinden farklı bu çok özel lezzetleri denemeniz için sizi en yakın ChefBörek şubesine beklediğimizi belirtmek isteriz.

ChefBörek’in olağanüstü menüsüne her gün bir yenisi daha ekleniyor. En güncel lezzetlerden haberdar olmak için bizi Instagram’dan takip etmeyi ihmal etmeyin.