Lezzetli Börek ve Baklavalar İçin Ustalarımızdan Tavsiyeler

Baklava yapımı ve börek yapımı sanıldığından daha çok özen istiyor. İyi bir börek ve baklava kolay yetişmiyor. Gerçekten iyi ve lezzetli bir börek ve baklava yapımı ise bahsi geçen eğer, ev yapımı hamurdan çok daha fazlasına ihtiyacınız olacak. Nereden mi biliyoruz? Ustalarımızdan elbette. Ayrıca ustalarımızdan tavsiyeler bu yazımızda. Bu işin çok fazla bileşeni var. Tek başına hiçbir şey yeterli olmuyor. Süreçler daha mutfağa girmeden başlıyor desek abartmış olmayız. Her şeyi kitabına uydurduğunuzda bile, iş dönüp dolaşıp yine ustalığa geliyor. Şimdi lezzetli börek ve baklavalar için ustalarımıza kulak verelim!

Doğru Reçeteyi Bulmak İçin Bir Hikayeye Sahip Olmak Gerekli

Eğer iyi bir hikayeniz yoksa, sadece taklitlerle yetinmeniz gerekir. Ve ne derler bilirsiniz; taklitler asıllarını yaşatır. Biz yıllar önce bu yola baş koyduğumuzda, iyi böreğin ve baklavanın peşinden koşarken arşınladığımız her sokakta bir hikaye yazdık. Ve anladık ki doğru yerden doğru bileşenleri bulmanız gerekiyor. Ve işte iyi bir reçete de böyle ortaya çıkıyor. Böylesine bir sürecin ardından reçetemizi sır gibi saklamamız konusunda haklı değil miyiz sizce de?

İyi Börek ve Baklava Yapımı İçin El Açması Yufka ve Ustalık

İyi bir börek ve baklava yapımında asla ve asla göz ardı edilemez bir şey bu. Ustalarımız der ki; “hazır yufka zaman, el açması yufka size saf lezzeti vadeder.” Bu noktada söz konusu lezzetse eğer her şeyi ilmek ilmek işlemek çok önemli. Gerçek bir zanaattan bahsediyoruz burada. İyi bir ustanın elinden çıkmış yufka kendini hemen belli ediyor zaten. Emek vermek ve zaman harcamak, bu işin püf noktalarından biri.

Malzemeden Kaçmayacaksın

Malzemeden kaçmak bir yana, börek yapımında da baklava yapımında da yufkanın kalitesi kadar malzemenin kalitesi de bir o kadar önemli. Ustalarımız için kullanılan her ürün, o yöreye ait olmalı ve gerçekten çok iyi şartlarda üretilmelidir. Ustalıkla açılmış bir yufka, ne kadar kaliteli ve bol bir iç harçla buluşursa lezzet kat sayısı da o kadar artıyor. Bu da çok özenli bir çalışma gerektiriyor.

İyi Bir Börek ve Baklava Yapımı Sırrı

İki kişinin bildiği sır değildir. Bazı şeyler o yüzden mutfağımızda saklıdır. Yufkayı incecik işlemek ve onu mükemmel bir iç harçla buluşturmak buzdağının görünen kısmıdır. Özen, emek ve sevgi en önemli bileşenlerimiz bizim. Yapılmamış olanı yapmak ve en klasik lezzetleri bile olağandışı sunmak bizim için heyecan verici bir serüven.  Tüm bunların ışığında size söyleyebileceğimiz tek şey canınız uzayan börek çektiğinde Adana’ya, baklava çektiğinde ise Gaziantep’e gitmek zorunda değilseniz. ChefBörek ustaları nerede olursanız olun sizi en lezzetli börek ve baklavalarla buluşturmanın heyecanını yaşıyor zaten. Sizi de bu heyecana ortak etmekten mutluluk duyuyoruz.

Dedik ya, iyi reçeteye sahip olmak için önce bir hikayeniz olması gerekiyor diye. ChefBörek’te her hikayenin sonu mutlu bitiyor. 

En güncel paylaşımlardan haberdar olmak için bizi Instagram’dan takip edin.