Şerbetimiz Bol Olsun: Şerbetli Tatlı Çeşitleri

Şerbetli tatlılar arasında favoriniz hangisi? Bakın, bu yazı bol kalori içeriyor baştan söyleyelim. Zaten baklava, şöbiyet, efendime söyleyeyim şekerpare öyle kolay kolay hayır denebilecek şeyler değil. Sonuçta şerbetli tatlılar arasında onlar adeta parlayan yıldız! Yani artık bu şerbetli tatlı çeşitlerine öyle uzaktan hayran hayran bakmak yerine harekete geçin diyoruz biz. Çünkü bizim felsefemiz çok açık; aklında duracağına midende dursun. E hadi o zaman, şerbetimiz bol olsun!

Şerbetli Tatlılar: Fıstıklı Baklava

İnsanlar ikiye ayrılır. Fıstıklı baklava sevenler vs. cevizli baklava sevenler. Ama ortak noktayı kaçırmıyoruz, burada mühim olan baklavayı sevmek. Zaten baklava hamuruyla olan samimiyetimizin boyutu belli, ayrı geçirdiğimiz tek bir gün yok. Ustalarımız da bu konuda çok iyi işler çıkarıyorlar açıkçası. Antep’ten gelen taze fıstıklarla buluşturduğumuz fıstıklı baklava, Chef’in denenmesi gereken lezzetlerinden biri.

Şerbetli Tatlılar: Cevizli Baklava

Şerbetli tatlılar arasında hepimizin favorilerinden biri o. Yedikçe bir daha yediren, başladın mı sonu gelmeyen nadide tatlılarımız arasında yer alan cevizli baklavan bahsediyoruz. Fıstıklı mı cevizli mi savaşının baş kahramanlarından biri olan, fıstıklı baklava sevenlerin bile “hadi bir tane de cevizli ver madem” deyip de ayrı duramadığı cevizli baklavayı siz bir de Chef’te yiyin.

Şerbetli Tatlılar: Şöbiyet

Bir şerbet tatlısı nasıl olur, işte cevabı. Bu arada baklava ile şöbiyet arasındaki farkı da hemen söyleyelim. İkisini birbirinden ayıran özellik iç harçları. Şöbiyetin içi daha kremsi oluyor ve iç harcında süt ve irmik yer alıyor. Şekil itibarıyla da birbirlerinden ayrılıyorlar tabi. Kolay kolay kimsenin hayır diyemeyeceği bir tatlı olan şöbiyet, lezzet konusunda iddialı olduğumuz tatlılarımızdan biri.

Şekerpare

Şerbet deyince bazı geleneksel tatlılarımızı da unutmuyoruz elbette. Anneanne tatlıları arasında yer alan şekerpare, yumuşacık hamuru ve içine çektiği şerbeti ile damaklarda tam bir sevinç gösterisine neden oluyor. Tek bir çatalında bile büyük mutluluklar barındıran bir tatlı olarak şekerpareyi Chef’in özel tarifiyle sizlerle buluşturmaktan kıvanç duyuyoruz.

Bonus: Soğuk Baklava

Daha önce böylesini yemediğinize yemin edebiliriz ama ispatlayamayız! Biz bu tatlılının iki versiyonunu yapıyoruz; çikolatalı soğuk baklava ve beyaz çikolatalı soğuk baklava. Bu yazın favori tatlısı olacağı aşikar olan soğuk baklavayı, klasik baklavadan ayıran şey ise soğuk süt ile yapılıyor olması. İşin içine bir de kakao ve Antep fıstığı giriyor ki işte soğuk baklavamız o zaman tamamlanmış oluyor. ChefBörek olarak en ama en iddialı olduğumuz tatlılarımızdan biri olan soğuk baklavayı mutlaka denemeniz lazım.

Şimdi ise aklınızda tek bir soru kaldı muhtemelen; hangisini yiyeceğiz? Böyle kararsız kaldığınız durumlarda menümüzdeki “Mix Baklava” tabağını söyleyerek konuyu kapatabilirsiniz. 🙂

En tatlı paylaşımlar için bizi Instagram’dan takip etmeyi unutmayın!