Soğuk Baklava vs. Geleneksel Baklava

Baklava çeşitleri arasında sizin favoriniz hangisi? Yine sizi seçim yapmaya zorlamak gibi olmasın ama son zamanlarda soğuk baklava hepimizin hayatına hızlı bir giriş yaptı. Geleneksel baklava hep vardı ve her zaman kalbimizin en güzel köşesindeydi, hala daha öyle bu arada. Soğuk baklava daha yeni nesil bir lezzet. İkisini birbirinden ayıran çok farklı noktalar var. Birazdan hepsine değineceğiz ama bize göre ikisinin de lezzetleri çok farklı işlevlere hizmet ediyor. Biz hep ne deriz; geleneksel lezzetlerimiz köklerimize hitap ederken, yeni nesil lezzetler ise damak tadımıza yepyeni boyutlar kazandırıyor. Şimdi gelin bu iki lezzeti birbirinden ayıran detaylar nelermiş, birlikte bir bakalım.

Baklava Çeşitleri: Geleneksel Baklava

Sadece bir saniye durun ve hayatımızdan baklavanın çıktığını hayal edin. Bir an bir nefesiniz kesildi değil mi? Çok normal çünkü şerbetli tatlı deyince akla önce o geliyor. Ayrıca çeşidi bol. Fıstıklı baklava, cevizli baklava, kuru baklava, hatta fındıklı baklava bile artık. Tabi ki fıstıklı ve cevizli baklavanın yeri farklıdır. İncecik açılan hamuru, bol malzeme ve fırından çıktığı gibi üzerine dökülen şerbetiyle baklava, tatlıların kraliçesi adeta. Ayrıca adı üzerinde, “geleneksel”. Sonuçta bizler geleneklerimize ve köklerine bağlı yaşamayı seven insanlarız. Dünya üzerinde bu denli sıla hasreti çeken kaç millet var ki? Baklava da öylesine bir lezzet. Tatlı yiyelim tatlı konuşalım diye ikram ettiğimiz, şöyle ağzımız bir tatlısın dediğimizde ilk aklımıza düşen tatlı baklava olmadı mı? Siz ne dersiniz bilmiyoruz ama geleneksel baklavanın bizdeki yeri her zaman ayrı olacak, tıpkı diğer geleneksel reçetelerimizde olduğu gibi.

Baklava Çeşitleri: Soğuk Baklava

Tabi o kadar geleneksel baklavayı övdükten sonra soğuk baklavanın neden onunla kıyaslandığını merak ediyorsunuzdur? Öncelikle bilmeyenler için soğuk baklavanın ne olduğunu açıklayalım; soğuk baklavada şerbet kullanılmıyor, onun yerine süt o görevi üstleniyor. Dolayısıyla en büyük ve geleneksel baklavadan onu öne geçiren özelliği daha hafif olması. Daha hafif değil, bariz hafif bir tatlı. Sıcak yaz günlerinde serinletici ve ferahlatıcı bir yönü de var. Dolayısıyla özellikle bahar ve yaz aylarında geleneksel baklavaya göre daha çok rağbet görüyor.

Soğuk baklavayı tabi biz daha da güzelleştiriyoruz. Mesela çikolatalı ve beyaz çikolatalı versiyonlarıyla buluşturuyoruz sizleri. İşte o noktada işler biraz kızışıyor. Hani geleneksel olanı mı yiyelim, soğuk baklavayı mı yiyelim diye kafanız gerçekten çok karışıyor. Bir de üstüne siyah çikolata mı beyaz çikolata mı sorunsalı giriyor. Siz de haklısınız.

İlginizi Çekebilir:Chef’in Rengarenk Yeni Nesil Baklavalarıyla Tanışın!

Hangisini Seçeceksiniz?

İkisi arasında seçim yapmanın ne kadar zor olduğunu çok iyi biliyoruz. Ama böyle durumlarda bizim duruşumuz belli. Biz hep ne diyoruz; geleneksel baklava ile soğuk baklava arasında kaldığınızda Mix Baklava tabağından söyleyerek konuyu kapatabilirsiniz. Mix Baklava tabağında soğuk baklavanın iki türlüsünü de yiyebiliyorsunuz üstelik. Tam bir baklava show, mutlaka deneyin deriz.

En lezzetli baklava çeşitleri için bizi Instagram’dan takip edin!