Mutlaka Tanışmanız Gereken Farklı Makarna Sosları

Bugünkü dersimiz makarna sosları. Şimdi sizi mutlaka tanışmanız gereken makarna sosları için biraz İtalya’da turlatacağız, ondan sonra memleketimize dönüp kendi damak zevkimize uygun şekilde revize ettiğimiz bu sosları sizlere anlatacağız. Makarna deyince aklınıza direkt öğrenci eviniz geliyor ama biz şimdi sizin anılarınızı baştan yaratacağız bu güzel makarna sosları ile. O zaman vakit kaybetmeden makarnanın yeniden yorumlanmasına sebep olan bu efsane soslarla tanıştıralım sizleri.

Alfredo Sos

İçeriği oldukça zengin olan Alfredo sosun nereden ve ne şekilde ortaya çıktığını hiç merak etmiş miydiniz? 1920’li yılların başında, lokantacı Alfredo Di Lello tarafından, bizim de oldukça yakından tanıdığımız Fettucine Alfredo yemeği için hazırlanmış bir sos. Hatta bu beyefendinin de meşhur yemeği bu imiş. Orijinalinde çiğ krema, tereyağı, rendelenmiş parmesan peyniri, tuz ve karabiber bulunuyor. Ama tabi günümüzde artık her yerde farklı şekillerde uygulanabiliyor. Mesela kimisi bu karışıma yumurta sarısı, un ve sarımsak da ekliyor. Bir de tavuklu ve etli versiyonları da var.

Bolonez Sos

Makarnaseverler bu konuda hep ikiye ayrılıyor: kıymalı makarna vs. bolonez sos. Bilirkişiler olarak müsaadenizle şuna açıklık getirelim; bolonez sos ile kıymalı makarna aynı şey değil arkadaşlar, çok üzgünüz. Hatta orijinal tarifi duysanız ortak noktalarının sadece kıyma olduğunu görebilirsiniz. Tam adı “Ragu Alla Bolognese” olan bu sosun İtalyan versiyonunda pişme süresi tam 8 saat sürüyor. Ve aslında Ragü isimli sosun da bir çeşidi oluyor kendisi. Türkiye’de 8 saat pişirilmiyor tabi ama yine de diğer makarna soslarına göre yapması oldukça uzun sürüyor. Biz bu sosu gözleme içine koyanı da gördük. 🙂

Arrabbiata Sos

Acıseverlerin favori makarna soslarından biri Arabiata sos. Genellikle yakından tanıdığımız bir makarna çeşidi olan Penne ile birlikte yeniyor. İtalyanca ismi “Sugo All’arrabiata” olan bu sos, Roma’nın Lazio bölgesinde ortaya çıkıp tüm dünyaya yayılmış. Türkiye’de de en çok sevilen makarna sosları arasında yer alıyor. Bunda domates bazlı olmasının da etkili olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca Arrabbiata’nın acısı vuranı makbuldür dolayısıyla pul biberde elini korkak alıştırmayacaksın.

Bonus: Yoğurtlu ve Tereyağlı Sos

İtalyan makarna sosları iyi, hoş da gerçekten şu sosun yerini hiçbir şey tutmuyor. Sonuçta mantı da tüm dünyada farklı versiyon ve isimlerle anılan makarnagillerden bir yemek. İtalya’da ravioli, Japonya’da dumpling deniyor olsa da mantı mantıdır. Mantıyı mantı yapan üzerindeki yoğurtlu tereyağlı sosudur.

Sizin favori makarna sosunuz hangisi peki? Bizi Instagram’dan takip etmeyi unutmayın!

Post a Comment