Yeni Nesil Börek vs. Geleneksel Börek

Şu an kafanızda deli sorular var anlıyoruz. Geleneksel böreği duyduk da, yeni nesil börek de nereden çıktı şimdi diyorsunuz. Nedir acaba bu yeni nesil börek denen şey? Her ikisinin de ortak yönü var tabi. Mesela her ikisi de taze demlenmiş dumanı üstünde tüten bir çayın eşlikçisi olmasını ister. Her ikisi de günün tüm anlam ve öğünlerine uygundur. Zevkinize göre hazırladığınız iç harçların, hazır ya da el açması yufkayla buluşmasıdır bizim bahsettiğimiz şey; yani börek! Sonra kimi fırına girer kimi şipşak tavada tersyüz edilir ama çıkan sonuç hep aynıdır; mis gibi kokusu ve tüm çıtır çıtırlığıyla börek, onu yememiz için sabırsızlıkla bekliyordur.

Anlayacağınız üzere bizim böreğe karşı olan hislerimiz güçlü, burada olduğunuza göre siz de bu lezzete karşı boş değilseniz bizce, itiraf edin. Madem karşılıklı ilan-ı aşk ettik, o zaman konumuza dönelim; yeni nesil börek mi, geleneksel börek mi?

Anne Eli Değmişçesine: Geleneksel Börek

Geleneksel börek deyince çoğunuzun aklına muhtemelen çocukluğu geliyor. Sonuçta mutfaktan tüm eve yayılan o mis gibi kokunun izleri kolay kolay silinmez. Eh, o günden bugüne börek çok fazla forma girdi. Hazır yufkalar tüm pratikliğiyle aklımızı çeldi ve geleneksel börek çok çeşitli alternatiflerle buluştu. Ama tabi bir ıspanaklı Boşnak böreğinin yeri her zaman ayrı kaldı. Hiç kimse kıymalı kol böreğinin yerini alamadı. Sen gidip yeni lezzetlerin peşine düştün ama acıktığında peynirli su böreği her zaman yanında oldu. Yani anlayacağınız geleneksel börekler bizim köklerimizi oluşturuyor. Dolayısıyla farklı formlara girseler de, özlerinde her daim aynılar ve biz börekseverleri de aynı ölçüde mutlu etmeye devam ediyorlar.

Başkalarına Benzemez: Yeni Nesil Börek

Evet, şimdi merakla beklediğiniz yeni nesil böreğin ne olduğunu açıklamaya geldi sıra. Hepimizin uzun zamandır yakından bildiği Adana usulü su böreğinden bahsediyoruz aslında. Bu böreğin diğerlerinden farkı ise baklavalık yufkadan yapılıyor olması ve genellikle 3 çeşit yöresel peynirden oluşan iç harcı. Son zamanlarda yeni nesil böreğin de yeni versiyonları çıktı ve kıymalısı, ıspanaklısı, pastırmalısı da artık literatürdeki yerini aldı. Hatta ayıptır söylemesi biz işi daha farklı boyutlara taşıyıp çikolatalı, beyaz çikolatalı, cheddar soslu, ballı fıstıklı versiyonlarını hayata geçirip, börek literatüründe yeni bir çağ başlattık. Meraklısı Sıra Dışı Böreklerle Tanışın yazımıza şöyle bir göz atabilir.

Velhasıl tüm hamur işlerinde olduğu gibi iş biraz da ustada bitiyor açıkçası. Yani o baklava yufkasını incecik açmak ciddi bir maharet istiyor, hem de 18 kat! İster yeni nesil börek olsun ister geleneksel börek olsun, iyi bir ustanın elinden çıktığını yediğiniz anda zaten anlayabiliyorsunuz. E iyi kalite malzeme de kendini hemen belli ediyor börekte.

Siz hangi tarafı seçerseniz seçin, biz ChefBörek olarak eski nesilden yeni nesle, taze demlenmiş çayımızla sizleri her türlü börekle tanıştırmaya hazırız, bekleriz. Ayrıca bizi Instagram’dan da takip edebilirsiniz.