Yılın Popüler Franchise Sektörleri Nelerdir?

Franchise sektörleri son zamanlarda oldukça popüler. En bilindik franchise sektörleri arasında ise yiyecek sektörü yer alıyor. Hemen hemen herkes kendi işini yapmanın hayalini kuruyor. Siz de bu yola baş koyanlardansanız şu sorunun aklınızı bir hayli kurcaladığına eminiz; sıfırdan bir iş kurmak mı yoksa var olan bir işe yatırım yapmak mı? Her ikisinin de dinamikleri oldukça farklı ancak biz sizi bugün bambaşka bir iş modeli ile tanıştırmak istiyoruz; franchise ve franchise sektörleri!

Şu bir gerçek ki franchise, son dönemlerde en çok gelir kazandıran iş modellerinden biri. Pek çok farklı franchise sektöründe franchise bayilik işletmeye başlayabilirsiniz. Öyleyse franchise sektörleri neler? İnanın çok fazla franchise sektörü var, dolayısıyla biz size yol göstermesi açısından 2021 yılının en çok tercih edilen franchise sektörlerinden bahsedeceğiz biraz.

1. Franchise Sektörleri: Yiyecek Sektörü

Yiyecek sektörü franchise alanında parlayan bir yıldız! Şöyle bir sektör analizi yapıldığında en yüksek kar marjı getiren franchise sektörleri arasında yiyecek sektörüne ait olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Tabi yiyecek sektörü deyince derya deniz bir alandan bahsediyoruz. Börekten tut fast fooda, büyük zincir restoranlardan çiğköftecilere kadar bayilik alabileceğiniz alanlar mevcut. Börek franchise, bu alanlar arasında en fazla dikkat çekenlerden. Zira 2017 yılı itibarıyla popülerliğini arttırmaya başlayan ve günümüzde artık zirveye ulaşan börek franchise, yiyecek sektöründe en fazla ilginin gösterildiği alanlardan biri. Kalitesinden ve lezzetinden emin olduğunuz bir börek markasından bayilik alırsanız, sabahın köründe böreğinizi yemek için dükkanın önünde oluşan kuyruk manzarasına alışmaya başlayın.

2. Franchise Sektörleri: Güzellik sektörü

2. Franchise Sektörleri: Güzellik Sektörü

2020 yılında Türkiye pazarına giren uluslararası markalar, güzellik sektöründeki karlı bayilik fırsatlarını da beraberinde getirdi. İnsanların kendilerini iyi hissetmelerine yönelik hizmet sunan bir alan olması, güzellik sektörünün daha uzun yıllar kazandıracağının sinyallerini veriyor zaten. Yalnız, “Sadece kadınlara yönelik, dar bir hedef kitleye hitap ederim” diye düşünüyorsanız feci şekilde yanılıyorsunuz. Erkek hedef kitle de hiç olmadığı kadar çoğaldı ve güzellik sektöründeki büyüme potansiyeli de fazlasıyla hız kazandı. Dolayısıyla bu sektör de Franchise dünyasının en kazançlı sektörlerinden de biri.

3. Franchise Sektörleri: Gayrimenkul Sektörü

2020 yılının en çok tercih edilen sektörlerinden biri de gayrimenkul sektörü. Çünkü yabancı yatırımcıların beklenmedik şekilde Türkiye pazarına girmesi sektörde çok çarpıcı bir potansiyel yarattı. Ayrıca şehirleşme oranı, konut sayısındaki artış ve farklı şehirlerde hayata geçirilen konut projelerinin de bu büyümeye katkısı oldukça fazla. Sektörün en avantajlı yanı ise yatırım maliyetlerinin düşük olması.

4. Franchise Sektörleri: Fitness Sektörü

Sosyal medya sayesinde sağlıklı yaşam bilinci ve farkındalığı günden güne artmaya devam ediyor. Tabi bu da Türkiye’deki fitness sektörüne harika bir ivme kazandırıyor. Zaten fitness, dünya genelinde de en hızlı büyüyen sektörlerden biri. Hatta 2020 yılında bazı markaların çok sayıda yeni bayilik vermesi bunun en büyük göstergesi. Ayrıca bu alanda franchising sistemine gösterilen ilginin artması da fitness sektörünün büyüme potansiyelini ortaya koyuyor.

ChefBörek franchise fırsatlarını kaçırmamak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayın.